Veselé Vánoce všem! Aneb znáte všechny vánoční tradice a zvyky?
Vánoce pomalu ale jistě klepou na dveře. Jsou to svátky pohody, kdy se rodiny po roce sejdou a společně zasednou u jednoho stolu. Je to období nikdy nekončících návštěv, vaření, pečení a užívání si času s blízkými. Zároveň je to ale doba, která s sebou přináší také trochu toho stresu – návštěvy přeplněných obchodních center, nakupování dárků a nikdy nekončící uklízení. Pojďme se ale na Vánoce podívat z té příjemné pohodové stránky a pojďme si společně probrat všechny vánoční zvyky a tradice tak, aby byly i vaše Vánoce opravdu veselé.
Vánoce, svátky plné zvyků a tradic
Naši předci vkládali do Vánoc velkou naději a byla to doba, kdy se provozovaly nejrůznější tradice a rituály. Věštilo se, zda-li bude nadcházející rok úspěšná úroda, zda-li se bude dařit hospodářství a nebo zda-li bude farmářům přát počasí. Nás už asi podobné věci příliš nezajímají, přesto se ale na Vánoce stále díváme s nadějí na lepší zítřky. Stále máme Vánoce za svátky pohody a klidu.
Některé tradiční zvyky přetrvaly dodnes, např. si stále přejeme „veselé Vánoce“ a rozesíláme svým blízkým vánoční přání. Přetrvaly ale i ony tradice věštby a předpovídání budoucnosti. Bohatá úroda nás už sice nezajímá, ale za to nás zajímá, jak na tom budeme v nadcházejícím roce se zdravím a třeba s penězi. Také si různými rituály můžeme svou budoucnost lehce pojistit. Jak na to?
Lití olova
Tento zvyk je zřejmě nejznámější a asi každý jej alespoň jednou v životě absolvoval. Lití olova je krásná tradice, která není nijak náročná na realizaci a přitom je tolik zajímavá a zejména děti si ji velmi užijí. Lze dokonce zakoupit sadu na lití olova, která stojí do 200 Kč. Pokud se dílo zadaří a vám se povede odlít pár kousků olova, tak z jejich tvarů můžete předpovídat, co vás čeká v dalším roce. Pakliže neoplýváte věšteckými schopnostmi, tak bude potřeba povolit lehce uzdu fantazii.
Pouštění lodiček ze skořápek ořechů
Pokud pečete cukroví, tak zřejmě jako jednu z ingrediencí používáte také vlašské ořechy. Můžete si koupit celé ořechy a ty pak doma opatrně vyloupat tak, aby vám zůstaly neponičené půlky skořápek. Do skořápek pak stačí umístit dortovou svíčku a můžete se vydat pouštět lodičky. Ti z vás, kteří bydlí blízko vody mohou lodičky pouštět na rybníku a ti, kdo bydlí ve městě zase napustí vanu nebo umyvadlo. Ve chvíli, kdy zapalujete svíčku, položte otázku, na kterou chcete znát odpověď a lodičku pusťte na vodu. Pakliže lodička dopluje na druhý břeh, vše se vydaří a odpověď na otázku je tedy kladná. Ten, komu se lodička drží při okraji nebo u břehu, nebude v příštím roce cestovat a stráví rok hlavně doma.
Louskání ořechů
Když už jsme nakousli to louskání ořechů, tak jej můžeme využít k ještě jedné tradici, která bezesporu patří k veselým Vánocům. Vezměte čtyři vlašské ořechy a rozlouskněte je. Pokud budou jádra ořechů zdravá a krásně bílá, tak budete v nadcházejícím roce zdraví jako rybička. Pokud bude jedno z jader zkažené, černé nebo jinak deformované, tak to s vaším zdravím nevypadá úplně dobře. Přitom platí, že čím víc jader bude zčernalých, tím horší to bude. Věříme, že jádra budou samozřejmě všechna zdravá a vám se bude skvěle dařit
Krájení jablka
Zajímá vás, jak na tom budete v nadcházejícím roce se zdravím? I na tuto otázku lze získat odpověď pomocí vánoční tradice. Stačí k tomu obyčejné jablko. Pokud jablko nakrojíte napříč tak vám jadřinec může napovědět. Jadřinec ve tvaru hvězdičky znamená, že budete zdraví a pro vás tedy budou Vánoce bezesporu veselé. Jadřinec ve tvaru křížku ale nevěští nic příjemného a napovídá, že byste o své zdraví měli více dbát a dávat na sebe pozor.
Šupiny do peněženky
Veselé Vánoce bez kapra si lze asi jen těžko představit. Kapr je takovou českou tradicí, která patří na štědrovečerní tabuli. Při zpracování kapra byste neměli zapomenout na to, že pár jeho šupin v peněžence vám zajistí dostatek peněz v dalším roce. Jedna šupina je nezbytný základ a tři šupiny jsou pak takovou jistotou.
Štědrovečerní večeře
Štědrovečerní večeře je základem veselých Vánoc. Je to takové pomyslné vyvrcholení těchto svátků. Je to doba, kdy se spolu rodina sejde a společně zasedne k večeři, po které následuje ona vánoční nadílka. Ten den by měl být plný radosti a pohody. Už by ze všech měl opadnout stres a měli byste si svátky užívat naplno a radovat se z nich s ostatními. I ke štědrovečerní večeři se ale váže jedna pověra. Od stolu by se nemělo během večeře vstávat. Ten, kdo vstane nebude podle pověry s ostatními příští rok u stolu sedět.
Je tu ale ještě jedna méně známá tradice, která se váže ke společné večeři. Pokud to s ostatními myslíte opravdu dobře a rádi byste jim zajistili pevné zdraví v příštím roce, tak pod stůl položte sekeru. Pokud na ni každý před prvním soustem zlehka šlápne bosou nohou, vyvaruje se zdravotním neduhům. Uvidíte, že tuto tradici zná málokdo.
Vánoce mají být veselé
Inspirovali jsme vás? Věříme, že ano. Tak jako tak, Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Ne nadarmo se přeje „veselé Vánoce“. Jak si ale udělat Vánoce opravdu veselé? Zkuste se řídit následujícími body.
– Vyvarujte se stresu – dárky nakupujte s předstihem, využijte e-shopy abyste se vyhnuli tlačenicím v obchodech
– Nepřehánějte velký zimní úklid – vždyť přece o nic nejde
– Buďte v pohodě – snažte se nestresovat maličkostmi
– Užívejte si přítomnost rodiny – málokdy se sejde celá rodina pohromadě, užijte si toto chvíle
– Radujte se z maličkostí – jen tak budou vaše Vánoce opravdu veselé