Powered by Smartsupp

Vánoční přání

Také se tak moc těšíte na Vánoce? Vánoce jsou svátky klidu a pohody a má je rád asi úplně každý. Pojí se k nim nespočet tradic, zvyků a rituálů. Mezi ty nejznámější a nejrozšířenější patří bezesporu rozesílání vánočních přání. Vánoční přání ve schránce potěší každého a patří k těm zvykům, které přetrvaly dodnes.

Historie vánočních přání

Tradice rozesílání vánočních přání je tu s námi již celou řadu století. Jak to je vlastně s její historií a jejím vznikem? Proč se tato tradice dochovala až dodnes?

Koordinovanější a cílené větší rozeslání vánočních přání zrealizoval úplně poprvé sir Henry Code. Toho již nebavilo zdlouhavé ruční vypisování dopisů, a chtěl si tradici rozesílání přání tak nějak usnadnit. Přesto chtěl být ale originální. A tak sira Henryho Codeho napadlo, že by si vánoční přání mohl nechat hromadně natisknout v tiskárně. Napadlo jej, že by si nechal natisknout na papír hezký vánoční motiv, ke kterému by přidal text a toto přání by pak poslal svým blízkým v obálce. Chtěl ušetřit čas a chtěl být originální.

V té době ale nebylo ve světě ještě tolik tiskáren, jako dnes. Oslovil tedy Johna Caiicota Hersleye s tím, aby mu vytvořil hezký vánoční motiv. Sir Henry Code byl se vzorem spokojený a pustil se do projektu. Nebyl to žádný troškař a nechal si tak těchto přání natisknout hned 1000. V té době to byl poměrně velký náklad. Henry Code ale přání ve výsledku sám rozeslal „jen“ 400, zbytek totiž úspěšně rozprodal mezi svými známými. O vánoční přání byl obrovský zájem. Psal se rok 1843 a světlo světa poprvé spatřilo tištěné vánoční přání. Oba pánové se svým činem zapsali do dějin vánočních tradic.

Anglický symbol Vánoc

Hromadné rozesílání vánočních přání se stalo tak moc oblíbené, že se stalo vpodstatě symbolem anglických Vánoc. Anglie se stala jakousi velmocí, co se týče výroby vánočních přání. Obliba přáníček nabrala na obrátkách. Téměř 30 let se Anglie držela v čele a vyvážela do světa vánoční přání. Ptáte se, jak taková vánoční přání tehdy vypadala? Nejčastějším motivem anglických vánočních přání bylo vyobrazení Santa Clause. Santa Claus zkrátka vedl a vede i dnes. Jeho obliba roste dnes i u nás a Santa Claus tak často vítězí nad motivy vánočních stromečků.

Vánoční přání v Česku

K nám dorazila první vánoční přání až na konci 19. století. Přicestovala k nám tehdy z Německa, jako většina novinek té doby. Německo bylo pokrokovou zemí, ze které se k nám rozšiřovala většina novinek. Nejprve se k nám dostávala vánoční přání jen s německými nápisy, což tehdy nebyl takový problém, protože německy uměla většina obyvatel. Vánoční přání s českým textem se u nás objevila až po první světové válce a získala si obrovskou oblibu mezi obyvateli naší země. A jak vypadala první česká vánoční přání? Motivem prvního českého vánočního přání byla krajina, andílci, jesličky a samozřejmě vánoční stromeček. Od 20. let se potom na vánočních přáních objevily Ladovy obrázky, které se staly symbolem českých Vánoc a prodávají se i dnes.

Vánoční přání v současnosti

Papírová vánoční přání jsou stále velmi oblíbená a nezměnil na tom ani vzestup online komunikace a rozesílání SMS zpráv. Ruku na srdce, přáníčko ve schránce vás zkrátka potěší 100x víc, než SMS v telefonu. I když využití poštovních služeb postupně upadá, tak vánoční přání jsou naštěstí stále oblíbenou formou, jak dát blízkým vědět, že vám na nich záleží.

Vánoční přáníčko nemusí být nijak pracné

Pokud přemýšlíte nad tím, že i letos rozešlete svým blízký klasické papírové přání ale říkáte si, že nemáte čas nic pracného tvořit, tak jste na správném místě. V našem e-shopu totiž najdete bohatou nabídku již předpřipravených šablon s vánočními přáními. Nemáte čas ani vymýšlet texty na vánoční přání? Nevadí! V našem e-shopu najdete u vánočních přání již předpřipravené texty, které můžete v pohodě využít a použít i na vaše vánoční přání. 

Pohodlně si tak můžete z domu objednat své vánoční přání online v našem e-shopu. Vybrat si můžete ze stovek témat a různých motivů. Objednat si přitom můžete jak digitální verzi, tak tištěnou verzi. Digitální verzi si pak můžete sami doma vytisknout na tiskárně a nebo, pokud vás tíží čas, můžete digitální vánoční přání rozeslat e-mailem.

Jak se u nás vánoční přání objednává? Jednoduše! 

Na stránkách enovorocenky.cz si můžete vybrat z několika tematických šablon vánočních přání. Vybírat můžete například šablony s vánočními ozdobami, se sněhuláky, s městy, s abstraktními vzory ale také si můžete nechat vytvořit šablonu na míru podle vašeho přání. Výběr je skutečně obrovský a vybere si tak každý.

 
1) Vyberte si své přání, které se vám líbí z nabídky šablon.

2) Vyplňte formulář s textem, který chceme na přání mít – můžete si vymyslet vlastní text a nebo se můžete inspirovat textem z našich přání.

3) Pokud objednáváte vánoční přání za firmu, tak můžete do aplikace v e-shopu nahrát logo, které vám na přání vytiskneme.

4) Pakliže budete chtít vánoční přání i vytisknout, tak v objednávce zadejte počet kusů. 

5) Objednávku potvrdíte stisknutím tlačítka objednat. 

6) Nyní vyplníte vaše osobní a fakturační údaje. 

7) Jakmile nám dorazí objednávka, tak na ní začneme pracovat – obratem vytvoříme náhled vánočního přání a pošleme vám jej ke schválení. 

8) Jak je šablona odsouhlasena, tak vytvoříme finální podobu vánočního přání. 

9) Vánoční přání vám zašleme v digitální podobě, popřípadě vytištěné – podle toho, jaký typ přání jste si vybrali v objednávce.

To vše vám zabere pár minut a přání můžete mít hotové a rozeslat jej svým přátelům a rodině. Ukažte, že myslíte na své blízké a pošlete jim své vánoční přání.