Powered by Smartsupp

Historie novoročenek

Pravděpodobně nejstarším předchůdcem tradičních dnešních novoročenek byl takzvaný symbol štěstí, který pocházel z Egypta. Symbolem štěstí se obdarovávali významní a zejména bohatí občané egyptské společnosti.

První novoročenka českého původu byla vytištěna již v roce 1605 a stala se natolik úspěšnou, že od té doby se začaly novoročenky pravidelně vytvářet jako symbol šťastného nového roku.

Existuje mnoho lidí, kteří novoročenky dokonce sbírají. Za nejcennější se považují novoročenky z osmnáctého století. Tato novoroční přáníčka se i různě dekorovala.

V Anglii byla situace poněkud složitější. Za vynálezce novoročních a vánočních přáníček je zde považován obchodník Henry Cole. Henry si tak moc potrpěl na společenské etiketě, že by doslova nepřežil, pokud by všem lidem, které znal, nepopřál šťastné Vánoce a krásný nadcházející rok. Každým rokem tak poslal doslova stovky a stovky takovýchto přáníček.

Roku 1863 dostal tento obchodník velice zajímavou myšlenku, která mu nedala spát. Vymyslel, že by přáníčka vypadala o mnoho lépe, kdyby byla malovaná. A tak navštívil velice populárního malíře – Johna Caiicota Hersleye, který se tak stal naprosto prvním autorem klasické vánoční pohlednice.

Největším průkopníkem přáníček je však bezesporu hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína. Byl totiž líný přijímat ve svém domě novoroční návštěvy a tak raději vynalezl přáníčka, jejichž prostřednictvím se jim mnohdy dokázal vyhnout. Kromě toho se tento hrabě proslavil také tím, že k novoročním přáním přidával malé dárečky, díky čemuž si ho všichni oblíbili.

Elektronické novoročenky

V současné době klasické novoročenky ve velké míře začínají nahrazovat novoročenky elektronické. Důvod je naprosto jednoduchý. Málokdo z nás má totiž čas o Vánocích shánět novoroční přáníčka, a proto upřednostňujeme formu elektronickou. Dalším důvodem, proč použít elektronickou novoročenku je úspora peněz a v neposlední řadě úsporou papíru – prostřednictvím elektronické novoročenky šetříme životní prostředí.